Akupunkturla Bel-Boyun Fıtığı Tedavisi (Ameliyat Gerekmeyen Durumlarda)

-Omurların arasında yer alan diskler dayanıklı liflerden yapılmış darbe emici yastıklardır.
-Disk patolojileri bel-boyun ağrısının en sık nedenlerindendir.
-Her disk, anulus fibrosus denilen sağlam bir halka ve anulusun çevrelediği jöle kıvamında bir madde olan nucleus pulposus’tan oluşur
-Aksırma, öksürme, eğilme genellikle ağrıyı arttırır.

Akupunktur İle Bel-Boyun Fıtığı Tedavisi

1. Akupunktur vücutta ki bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir. Akupunktur sırasında batırdığımız akupunktur iğneleri vücutta ki bulunan Endorfini harekete geçirir. Endorfin vücuda özgü çok güçlü bir ağrı kesicidir.Böylece hasta ağızdan ağrı kesici ilaç almadan ağrısından kurtulur.

2. Akupunktur vücutta ki bulunan kas gevşeticileri harekete geçirir. Kulak kepçenin önünde bulunan Valiyum noktasını akupunktur iğneyle uyararak Gaba salgılanmakta. Gaba (Gama-amino-butirik-asit) çok güçlü kas gevşeticidir.Böylece hasta ağızdan kas gevşetici ilaç almadan boyun fıtığı etrafında ki oluşan kas spazmından kurtulur.

3. Akupunktur vücutta ki bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirir. Kulakta ki bulunan böbrek üstü bezini akupunktur iğneyle uyararak Kortizon salgılanmakta. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtıklaşma olan bölgede kıkırdak doku ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır, böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.

4. Akupunktur vücutta ki bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur kanda Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar.

Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanmakta. Seanslar 20-40 dakika arası sürer.

Kronik Bel ve boyun ağrısının bilenen en önemli sebebi bel ve boyunda oluşan fıtıklardır. Fıtıkların da en önemli sebebi bel ve boyunun kötü bir postürde uzun bir süre tutulması, uzun süren fazla kilolarla üzerlerine aşırı yük bindirilmesi, travmaya maruz bırakılmaları, özellikle de uygun olmayan bir postürde iken ağır bir cismin kaldırılarak zorlanmalarıdır.

Eğer travma hızlı bir şekilde gelişmiş ise omurlar arasında yer alan disklerin sıvı olan içeriği boşaldığından esneme kabiliyetleri ortadan kalkar ve disklerin arasında olması gereken esnek bölüm ortadan kalktığı için bel ve boyunun esneme kabiliyetleri zayıflar. Bazen tablo daha yavaş ve sinsice ilerler. Diskin orta kısmı yanlara doğru şişerek medula spinalis denen omurlar arasında seyreden merkez sinire bası yapabilir. Basının olduğu yerle ilişkili olarak bacak , kol gibi uzuvlarda uyuşma, ağrı, hissizlik gibi çok farklı bulgularla da karşımıza çıkabilir.

Çok ilerlemiş vakalarda cerrahi kaçınılmaz bir tedavi yöntemi olmakla birlikte bel boyun fıtıklı hastaların çok büyük bir kısmında akupunktur birinci seçenek tedavi yöntemi olarak uygulanmalıdır. Hiçbir yan etkisinin olmaması, uzun süreli tedaviden kaynaklanacak riskler barındırmaması, etkisinin hızlı ve kalıcı olması gibi avantajları dolayısıyla akupunktur, bu hastalıklarda tedavi şansını arttıracak mucizevi çözümler sunabilmektedir.

Bel ve boyun fıtıklarının akupunkturla tedavisinden sonra hasta duruşunun doğruluğundan emin olmak için mutlaka bir egzersiz planına alınmalı, uygulanacak bu planla gün içinde omurlara zarar verebilecek riskli hareketlerin önüne geçilmelidir. Hava akımımın olduğu bölgelerden uzak durmak, doğru yatak ve yastık seçimi yapma, eğilme ve kalkma konularında aceleci davranmama, sürekli yatma veya oturmaktan kaçınma , dolaşımı artıcı bir egzersiz programı geliştirme ve uygulama gibi temel esaslara riayet sağlanmalıdır.